Fundacja Animals Mielec jest najstarszą organizacją prozwierzęcą w regionie mieleckim. Jej członkowie wywodzą się z mieleckiego wolontariatu na rzecz zwierząt, gdzie byli aktywnymi wolontariuszami jeszcze na długo przed oficjalną rejestracją fundacji w 2012 roku. Najbardziej doświadczeni członkowie wspierają bezdomne zwierzęta już od 2005 roku. Przez ten czas wypracowaliśmy zaufanie społeczne i skuteczne metody działania, co pozwala nam na realizację wielu istotnych projektów.
Fundacja od wielu lat aktywnie wspierała mieleckie schronisko, zarówno finansowo, jak i rzeczowo. Brała czynny udział w procesie adopcji zwierząt, m.in. wykonując zdjęcia, przygotowując ogłoszenia i publikując je na stronie internetowej fundacji. Dodatkowo intensywnie poszukiwała właścicieli dla bezdomnych zwierząt przebywających w schronisku, umieszczając informacje o adopcji na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.
Od samego początku działalności aktywnie współpracujemy z lokalnymi społecznościami i gminami, realizując innowacyjne programy ograniczania bezdomności zwierząt. Skupiamy się głównie na ratowaniu psów i kotów, ze szczególnym uwzględnieniem kastracji i sterylizacji, w tym kotów wolno żyjących. Pomagamy opiekunom społecznym oraz osobom w trudnej sytuacji życiowej, dostarczając karmę, środki rzeczowe i inne potrzebne wsparcie. Codziennie dokarmiamy koty wolno żyjące we współpracy z ich społecznymi opiekunami.
Nasza fundacja dociera również do osób w trudnej sytuacji materialnej, w tym do gospodarstw z problemami alkoholowymi, oferując wsparcie dla ich zwierząt. Współpracujemy z GOPS oraz innymi instytucjami, aby pomoc docierała tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Od 2021 roku współpracujemy z gminami Tuszów Narodowy, Padew Narodowa i Gawłuszowice, realizując programy finansowania sterylizacji i kastracji zwierząt (w tym właścicielskich). W ramach tych działań fundacja pokrywa 50% kosztów zabiegów, a drugą połowę dofinansowują gminy. Te działania skutecznie ograniczają populację i migrację niechcianych zwierząt, zmniejszając ich bezdomność i cierpienie.
Jednym z filarów naszej działalności są programy edukacyjne, które podnoszą świadomość i wrażliwość na los zwierząt, szczególnie na terenach wiejskich. W ramach naszego programu „Likwidacja bezdomności zwierząt w naszym rejonie” nieustannie rozwijamy współpracę z gminami, weterynarzami i wolontariuszami.
Od 2020 roku fundacja przeprowadziła 1548 zabiegów sterylizacji i kastracji, w tym:
- 2024 rok – 300 zabiegów,
- 2023 rok – 181 zabiegów,
- 2022 rok – 266 zabiegów,
- 2021 rok – 501 zabiegów,
- 2020 rok – 300 zabiegów.
Na tym jednak nie poprzestajemy – od stycznia 2025 r. nadal kładziemy duży nacisk na ograniczanie bezdomności zwierząt poprzez kontynuację programu sterylizacji i kastracji. Dzięki zaangażowaniu naszej fundacji oraz wsparciu darczyńców i partnerów, zamierzamy przeprowadzić jeszcze więcej zabiegów, zapewniając tym samym lepszą przyszłość dla zwierząt w naszej okolicy.
Duże ilości karmy pozyskujemy w konkursach i akcjach takich jak „Nakarm koty z Cote” oraz „Burek sam nie poprosi o pomoc”. Otrzymujemy również wsparcie od firmy Mars Polska, Hobby oraz sklepu Jubilatka.
W konkursie „Nakarm koty z Cote” corocznie zajmujemy 1. miejsce, co pozwala nam zapewnić karmę dla około 350 kotów wolno żyjących na Podkarpaciu. Ogromną ilość karmy pozyskaliśmy dzięki portalowi https://ocalonelapki.pl. W okresie od 01.01.2024 do 10.12.2024 r. dzięki temu portalowi otrzymaliśmy karmę o wartości 68 940,70 zł.
Największe wsparcie od naszej fundacji otrzymają zwierzęta z Mielca, Dębicy, Stalowej Woli, Przemyśla, Tarnobrzega, Sandomierza, a także liczne wsie z powiatu mieleckiego.
Kupujemy i dostarczamy budki dla kotów wolno żyjących, w tym budki styropianowe, które pomagają im przetrwać zimę.
Oprócz działań lokalnych, zorganizowaliśmy znaczną pomoc dla zwierząt z Ukrainy w Łucku. Dostarczyliśmy ponad 2 tony karmy, leki o wartości 30 000 zł oraz 12 ocieplanych bud dla schronisk. Przyjęliśmy również 13 kotów i 1 psa z Ukrainy, zapewniając im opiekę i nowe domy.
Prowadzimy liczne interwencje i kontrole warunków bytowych zwierząt. Współpracujemy z Policją, gminami i Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w przypadkach wymagających natychmiastowych działań.
Dzięki kompleksowemu podejściu, zaangażowaniu i współpracy z wieloma podmiotami nasza fundacja skutecznie pomaga zwierzętom bezdomnym i wspiera lokalne społeczności w opiece nad nimi. Codziennie kierujemy się wartościami empatii, odpowiedzialności i szacunku dla życia, zmieniając los zwierząt na lepsze.
Nasza fundacja, oficjalnie zarejestrowana w 2012 roku, zrealizowała szereg projektów mających na celu poprawę warunków życia bezdomnych zwierząt w szczególności w powiecie mieleckim.
Nasz profil na Facebooku to jedna z największych społeczności mieleckich, zrzeszająca ponad 25 000 użytkowników.
Z ogromnym powodzeniem realizujemy adopcje zagraniczne zwierząt do polskich rodzin. Przykładem jest niepełnosprawny pies Amigo, który znalazł dom w Austrii, choć w Polsce nie było chętnych na jego adopcję, czy bezdomny kot z ulicy Biernackiego (Mielec), który znalazł nowy dom w Szkocji.
Jesteśmy przekonani, że nasze zaangażowanie, doświadczenie, wiedza oraz pasja pozwolą nam tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko dla zwierząt w każdym projekcie, który realizujemy.